Tehnoloogia ja abi
Mobiilsideoperaatorid on aegade jooksul klientidele tutvustanud ridamisi uusi andmesidetehnoloogiaid. Tuntumate märksõnadena on tavakasutajale ilmselt silma või kõrva jäänud GPRS, EDGE ja 3G.
Nüüdseks oleme aga sealmaal, et niivõrd tähtis pole enam tehnoloogia, mida mobiiltelefon või netipulk internetiühenduse loomiseks kasutab, vaid sellest tulenevad võimalused, nagu internetis surfamine, e-post, suhtlusvõrgustikud, videod jne.
Siinkohal tutvustame lühidalt mobiilseid andmesidetehnoloogiaid (kronoloogilises järjekorras, alustades kõige nüüdisaegsemast) ja nende võimaldatavaid kiiruseid.
-
Mida tähendavad 3,5G, EDGE, GPRS?
3,5G (HSDPA ja HSUPA) on praegu enimlevinud kiire mobiilse internetiühenduse võimalus. Simpeliga on 3G nutiseadmega kuni 21,6Mbit/s alla ja 5,7Mbit/s üles. See tehnoloogia ja kiirus on oluline, kui sirvite mahukaid veebilehti, laete alla faile või loete e-posti. 3,5G ühenduse kasutamine eeldab uue mobiilivõrgu ehitust. Telia 3,5G mobiilivõrguga on kaetud kõik Eesti suuremad linnad ja asulad ning tegmist on Eesti kõige laiema ja kiiremini kasvava võrguga.
EDGE (Enhanched Data rates for GSM Evolution) on olemasoleva GSM-võrgu teenuste edasiarendus ning vahelüli GPRS-i ja 3G-võrgu pakutavate teenuste vahel. Maksimaalne allalaadimiskiirus on 236 kb/s. See tehnoloogia sobib enim e-kirjade vahetamiseks arvutis või telefonis ning SurfPort'i kasutamiseks telefonis kõikjal Eestis.
GPRS (General Packet Radio Service) on GSM-võrgu lisateenus, mis võimaldab mobiilset ligipääsu internetile ning vajaduse korral ka andmesideühendust ettevõtte sisevõrku. Maksimaalne allalaadimiskiirus on 53 kb/s. Seda teenust kasutavad tänapäeval vaid mõned üksikud vanad telefonid. Nüüdisaegsetes GSM-telefonides on selle asemel juba EDGE-tugi. See tehnoloogia sobib enim e-kirjade lugemiseks telefoniga ning SurfPort'i kasutamiseks telefonis kõikjal Eestis.
Mobiiltelefon valib endale kasutamiseks alati selle tehnoloogia ja võrgu, mis võimaldab antud hetkel ja antud kohas parimat ühendust. Kasutaja ülesandeks jääb teenuste kasutamisest rõõmu tunda.
-
Mobiilse andmeside kiirused ja selgitused
Simpeli internetipakettidele rakendub maksimaalne võimalik üles- ja allalaadimise kiirus. See võimaldab 4G nutiseadmega kasutada kiiruseid kuni 300Mbit/s alla ja 50 Mbit/s üles, 3G nutiseadmega kuni 21,6Mbit/s alla ja 5,7Mbit/s üles.
-
Ühenduse seadistamisel kasutatavad parameetrid
Internetiteenuse seadistamisel kasuta APN-i internet.emt.ee ja WAP-teenuste jaoks wap.emt.ee
Andmeside seaded on vaikimisi enamus Androidi telefonides olemas. Kui neid pole, saab seadeid tellida sõnumiga (SMS märksõnaga „seaded" numbrile 1711) või siis telefonis käsitsi seadistada.
-
Andmemaht
Erinevalt helistamisest, mille puhul maksab kasutatud aeg, tasud mobiilse interneti kasutamisel andmemahu ehk infohulga eest, mis liigub mobiilivõrgu vahendusel internetist Sinu arvuti- või telefoniekraanile. Igal e-mailil ja veebilehel on konkreetselt mõõdetav maht.
Internetiühendusele kulutatud aega ei maksustata, sest kui e-kiri või internetilehekülg on arvutiekraanil avatud, on kogu info juba kohale saabunud. Ei oma tähtsust, kas infokogumit vaadatakse 1 sekund või 1 tund. Iga uue veebilehe või meili avamine tähendab uue infokoguse liigutamist. Andmemahu kõige väiksem mõõtühik on 1 bait (B). Sarnaselt nagu grammidest tekib kilogramm ja kilodest tonn, saab ka väiksematest infoühikutest moodustada suuremaid. Süsteem on järgnev:- 1024 B (bait) = 1 KB (Kilobait)
- 1024 KB = 1 MB (Megabait)
- 1024 MB = 1 GB (Gigabait)
Kui palju andmemahtu surfamisel kulub?Erinevatele tegevustele – e-posti kasutamine, uudiste lugemine, Facebookis või Twitteris surfamine, videoklippide vaatamine või allalaadimine jne – kulub andemahtu väga erinevalt. Näiteks surfamisele YouTube'iga sarnastel veebilehtedel kulub palju enam mahtu kui neti.ee laadsetele vähese graafikaga otsingulehtedel. Samuti kipuvad suurte uudisteportaalide reklaami- ja pildirikkad lehed kulutama oluliselt enam mahtu kui näiteks internetipangas käimine. Väga üldise rusikareeglina võimaldab 1 GB mahtu kasutada sul internetti alljärgnevalt (kõik allmainitu kokku arvestatuna):
- surfata Internetis kuni 10 tundi;
- saata või vastu võtta kokku kuni 1000 e-kirja;
- allalaadida 32 umbes nelja-viie minuti pikkust muusikapala;
- allalaadida kuni 5 umbes nelja-viie minuti pikkust muusikavideot.
Eeltoodu on üksnes hinnang ja põhineb eeldusel, et üks e-kiri on ca 25 kB, üks tund surfamist veebis keskmiselt 30 MB, muusikafail suurusega 8 MB, video allalaadimine 50 MB. Kui sa mõnda tegevustest ei tee, jääb selle võrra enam mahtu muuks.
Väiksem maht, väiksemad kulud
- E-posti kasutamisel on mõistlik seadistada programm nii, et esmalt laetakse alla vaid kirjade päised. Päis on kirjaga kaasas olev napp info, mis näitab ära, kellelt, kellele, mis teemal, millal ja kui suur on e-mail.
- Nii saate juba eos vältida ebaoluliste meilide lugemist, asjatute rämpskirjade ning (reklaam)piltide ja videote allalaadimist.
- Huvipakkuvad e-kirjad võid topeltklõpsuga tervikuna arvutisse tõmmata. Samuti tasub veenduda, et meilivahetus toimuks tavalise tekstina (Plain text), sest HTML ja RTF vormingud nõuavad palju enam infomahtu.
Simpel levib Telia võrgus. Loe lähemalt Telia veebist.
Telia Internet kasutamistingimused
1. Telia GPRS, EDGE, 3G, 3,5G ja 4G pakettandmeside (edaspidi Telia Internet või Teenus) klientide suunas ei lubata ühtegi sissetulevat IPv4, IPv6 ega ühtegi teist andmesideühendust, v.a vastusepaketid Telia Internet kliendi poolt alustatud andmesideühendustele.
Sissetulevad ühendused on lubatud teenuse "Staatiline IP" kasutuse puhul. Juhul, kui kliendil on kasutusel teenus "IP Filter", siis on sissetulevad ühendused lubatud või keelatud vastavalt kliendi häälestusele.
2. Internet.emt.ee APN-i kasutades saab Klient ühe andmesideühenduse kohta kasutada ühte dünaamilist avalikku IP aadressi. APN-i wap.emt.ee kasutades saab ühe andmesideühenduse kohta kasutada ühte dünaamilist privaatset IP aadressi.
2.1.Teenuse "Staatiline IP" puhul saab ühe andmesideühenduse kohta kasutada ühte staatilist avalikku IP aadressi.
3. Kliendi väljuva e-posti serveriks (SMTP protokolli kasutamine) on Telia Internet andmesideühendusel lubatud ainult järgmine server: gprsmail.emt.ee.
4. Telia võib klientide poolt saadetavatele e-kirjadele rakendada tehnilist kontrolli ning ettehoiatamata märgistada või mitte edasi toimetada rämpspostiks või viirusteks kvalifitseeruvaid e-kirju.
5. Klient hoidub sooritamast ning ei võimalda ka kolmandatel isikutel sooritada toiminguid, millega kaasneb või võib kaasneda alljärgnev:
5.1. ligipääsu loomine ressurssidele, millele ligipääs ei ole kliendile lubatud, sealhulgas võrgusõlme ressursside kasutamine, turvasüsteemide analüüs, mingi pordi oleku kontrollimine või operatsioonisüsteemi kindlakstegemine juhul, kui selleks ei ole vastavat õigust andnud võrgusõlme operaator;
5.2. mis tahes sidevõrgus või terminalseadmes (mobiiltelefon, arvuti jmt) asuvate andmete, materjalide, tarkvara, intellektuaalse omandi, kaubamärkide, ärisaladuste vmt kasutamine viisil, mis pole lubatud;
5.3. Telia või kolmandate isikute poolt infotehnoloogilisi vahendeid kasutades koostatud või kogutud andmete terviklikkuse omavoliline hävitamine, kahjustamine või muutmine;
5.4. mis tahes sidevõrgu või sellega ühendatud seadmete funktsionaalsust häirida või piirata võivate arvuti- ja/või mobiiltelefoniviiruste, programmide või muu vastava tarkvara tahtlik või hooletusest põhjustatud kasutamine või levitamine;
5.5. elektroonilisel teel mis tahes isikutele mitteasjakohaste ja soovimatute sõnumite saatmine või nende edastamine (sealhulgas masspostitus), samuti sellele kaasaaitamine. Kaasaaitamiseks loetakse nii avatud vahendusteenuse (open relay) olemasolu kui ka ajakohase viirusetõrje mittekasutamist arvutis, mobiiltelefonis või mõnes muus seadmes, millega on võimalik teenust kasutada. Soovimatuks masspostituseks loetakse muuhulgas anonüümsete või võltsitud saatjarekvisiitidega, ähvardavate sõnumite, reklaammaterjalide, autoriseerimata kuulutuste vms üheaegset saatmist elektroonilisel teel adressaatidele, kes ei ole antud sõnumite saamiseks soovi avaldanud;
5.6. selliste andmete ja materjalide kopeerimine või mis tahes viisil edastamine, mis tekitavad serveritele või mis tahes sidevõrgule võrrelduna tavapärase koormusega järsu koormusetõusu, sh elektronposti teel sõnumite saatmist võimaldava(te) programmi(de)ga, näiteks "meilipommi", "ahelkirja", "püramiidskeemi" või teistes vormides pealetükkivate pakkumiste saatmine;
5.7. selliste andmete, veebilehtede või elektronposti sõnumite mis tahes viisil levitamine või levitamisele kaasaaitamine, mis on solvava, sündsusetu, laimava, ähvardava, teiste privaatsusse tungiva, rassiliselt, etniliselt või muul viisil ründava, kuritahtliku, füüsilist või psüühilist vägivalda õhutava, ebaseaduslikku tegevust propageeriva jms iseloomuga.
6. Telia rakendab mõistliku kasutuse põhimõtteid, et tagada tavakasutajatele parim võimalik kvaliteet mõistlikuks internetikasutuseks.
7. Telia-l on õigus piirata mõistliku kasutuse põhimõtte alla mittelangevaid internetikasutamise viise ilma eelneva märguandeta, et tagada mõistliku kasutuse põhimõtetele vastava internetiliikluse kvaliteet.
8. Teenuse kasutamisel peab klient võtma tarvitusele piisavad meetmed selleks, et kaitsta oma arvutit, mobiiltelefoni või mis iganes muud terminalseadet infotehnoloogiliste rünnakute eest. Selleks kasutab Klient viirusetõrje- ja tulemüüritarkvara ning muid kaasaegseid vahendeid, uuendades neid pidevalt vastavalt tarkvaratootjate poolt antud soovitustele. Soovitusi sobiva tarkvara valikuks saab Telia esindustest, aga ka vastavatelt kodulehtedelt.
8.1.Teenus "IP Filter" ei kaitse kliendi arvutit ja muid seadmeid rünnakute eest, vaid ainult piirab liiklust konkreetsetelt lähteaadressidelt.
9. Eeltoodud tingimuste mittetäitmisel, kui sellega kaasneb teiste Telia klientide, Telia Interneti või internetikasutajate huvide kahjustamine, on Telia-l õigus peatada ühepoolselt kliendile Telia Internet teenuste pakkumine.
10. Alates 01.03.2011 rakendab Telia kõikidele klientidele (va kõnekaardi kasutajad), kes ei kasuta piiramatu mahuga kuutasulisi andmeside makseviise, Eestisisese internetiteenuste kasutamisel arvelimiiti 30 € (km-ga) andmeside teenuste eest osutatava arve juures. Antud limiit on sõltumatu teenuse „Andmesidelimiit välismaal" limiidist. Limiidi hulka ei arvestata kuutasusid ja osatasusid.
11. Võrgu rikete ja rünnete vältimiseks, aga ka muudel turvakaalutlustel, on Telia-l õigus ühepoolselt muuta teenuse funktsionaalsust või selle kasutamise tingimusi, piirata teenuse kasutamist või lõpetada teenusepakkumine, teavitades sellest kliente Telia kodulehekülje või mõne muu massiteabevahendi kaudu.